Kaniony występują na różnych kontynentach, pod różną postacią.. Kanion El Torcal w Hiszpanii jest rezerwatem przyrody nieożywionej zlokalizowany blisko miejscowości Antequera, w prowincji Malaga w południowej Hiszpanii. Wygląd El Torcal wynika ze zjawisk krasowych(procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne). Obszar podlega ochronie od 1929 roku, a jako rezerwat przyrody jest chroniony od 1978 roku i obejmuje powierzchnię o rozmiarze 17 kilometrów kwadratowych. Kanion zapewnia piękne widoki i różne opcje zwiedzania od tego bardzo szybkiego i pobieżnego na tarasie widoowym po wykorzystanie wyznaczonych tras.

Ciekawostką jest, że jaskinie na terenie El Torcal posłużyły jako siedziba Wiedźm Stygijskich w filmie Zmierzch Tytanów.

Przed nastaniem rezerwatu w tym miejscu istniało morze, a gdy ustąpiło woda i wiatr wyrzeźbiły w wapieniu naturalny skalny labirynt. Ważne jest, że z punktu widokowego( 1340 m n.p.m.) widać Malagę, a nawet kontynent afrykański.

Dojazd do kanionu zapewnia piękne widoki w trakcie jazdy. Parking jest tuż przy wejściu. Widoki w kanionie zachwycają tak bardzo, że każdy chciałby tam wrócić.

El Torcal jest pełne fantastycznych form, których nie mógł wymyślić żaden człowiek. Przypominają one zwierzęta lub rozległe kamienne miasta Jak każdy kanion zachwyca swoimi dziełami natury. Niesamowite formacje skalne pobudzają działanie wyobraźni ludzkiej. El Torcal jest pełen zachwycających formacji wyglądających jak kamienne kolosy mające ożyć w każdej chwili.

Polakom, którzy byli w El Torcal twierdzą,że przypominają im nasze Góry Stołowe. Można tu zobaczyć wiele interesujących obiektów sakralnych, łaźnie rzymskie i twierdzę Alcazaba.

Niezwykle fantazyjne formacje powstały na skutek wielowiekowej erozji oraz wietrzenia skał wapiennych.

Tereny te zamieszkane są przez takie zwierzęta jak sępy i sowy oraz ssaki, takie jak lisy, łasice i borsuki. Rezerwat ten stanowi jedno z największych skupisk krajobrazów krasowych w Europie.

Tablice w rezerwacie informują o trasach jakimi można przejść oraz o budowie geologicznej terenu. Całość formacji tworzy krajobraz pełen wąwozów, stromych przepaści oraz jaskiń. Utworzono tu specjalną strefę ochrony ptactwa Z.E.P.A., co ma na celu ochronę populacji orła Bonellego, orła królewskiego, sokoła wędrownego, białożytek, sowy królewskiej czy sępa brodatego. Rezerwat istnieje dzięki sile deszczu i wiatru. To właśnie te żywioły wyrzeźbiły fantastyczne formacje skalne.

Kanion ten zachwyca naturalnymi formacjami, stworzonymi przez naturę. Brak wody nie odbiera temu rezerwatowi miana kanion. Formacje w rezerwacie intrygują i zachęcają do odwiedzin. Kanion ten ocenia się na 200 milionów lat. Sprawia to, że kanion ten jest prawnie chroniony.

El Toprcal jest częstym celem turystów chcących zobaczyć cud natury. Przede wszystkim El Torca zaskakuje swoim położeniem i widokami. Jak każdy kanion jest idealnym celem dla aparatów fotograficznych, gdyż wdzięcznie pozuje nie ruszając się z miejsca.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *