Ogród Botaniczny We Wrocławiu to ogród należący do Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego część położona jest na Ostrowie Tumskim. Zaraz po ogrodzie botanicznym w Krakowie jest najstarszym obiektem tego rodzaju w całej Polsce. Z całą pewnością każdy, kto zdecydował się na przyjazd do Wrocławia, powinien również odwiedzić Ogród Botaniczny we Wrocławiu.

Krótka historia

Ogród Botaniczny we Wrocławiu został założony w 1811 roku. W pierwszym okresie istnienia kierowali nim profesor Heirich Link oraz F. Heyde. Już jednak w 1816 roku kierownictwo ogrodu się zmieniło. Wówczas na jego czele stanął Ludolf Treviranus. Za sprawą kolejnego dyrektora Ogród Botaniczny we Wrocławiu powiększył się o pięć nowych działów. Były to dział dendrologiczny, dział roślin użytkowych, dział paleontologiczny, dział geograficzny oraz fizjonomiczny.

Czas drugiej wojny światowej bardzo mocno doświadczył Ogród Botaniczny we Wrocławiu. W roku 1945, już w czasie, kiedy oblężenia dokonywała Armia Czerwona, zniszczono całkowicie bardzo bogatą kolekcję roślin szklarniowych. Poważnie ucierpiał również drzewostan ogrodu. Ogród Botaniczny we Wrocławiu stał się dla Niemców miejscem, w którym przyjmowali rzuty lotnicze. W tym czasie na terenie ogrodu powstało również wiele schronów, w których przechowywano amunicję.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu dzisiaj

Dzisiaj Ogród Botaniczny we Wrocławiu zajmuje powierzchnię ponad siedmiu hektarów. Podziwiać można tutaj przeszło siedem tysięcy gatunków roślin i to nie tylko gruntowych. Ogród Botaniczny we Wrocławiu może pochwalić się również sporą kolekcją roślin szklarniowych. Rosną tutaj takie rośliny, jak

  • sekwoja wiecznie zielona;

  • szydlice;

  • mamutowce;

  • cedry;

  • sośnice.

Wśród drzew, które znajdują się na terenie ogrodu aż dwadzieścia siedem uznanych jest za pomniki przyrody. Znajdują się wśród nich miłorzęby, dęby, cisy, a także buki.

Działy ogrodu

Obecnie cały Ogród Botaniczny we Wrocławiu podzielony jest na następujące działy:

W dziale gruntowych roślin ozdobnych podziwiać można między innymi piękne rośliny cebulowe. Wiosną zakwitają tutaj hiacynty, narcyzy, tulipany. Popularnością wśród odwiedzających cieszą się liliowce i barwne piwonie.

Dział Systematyka obejmuje przede wszystkim krzewy, krzewinki i drzewa, które doskonale radzą sobie z zimą w polskim klimacie.

Alpinarium to dział bardzo interesujący. Zgromadzono tutaj blisko tysiąc pięćset gatunków roślin, które doskonale radzą sobie w klimacie górskim.

Jeśli chodzi o dział roślin wodnych, to na uwagę zasługuje bardzo bogata kolekcja wodnych roślin tropikalnych i subtropikalnych.

W szklarniach wrocławskiego ogrodu podziwiać można około pięć tysięcy gatunków. Jest to największa tego rodzaju kolekcja w całej Polsce – żaden inny ogród botaniczny nie może pochwalić się większą. Szklarnie cieszą się wśród turystów ogromną popularnością. Wybierając się tutaj, trzeba jednak pamiętać, że panują tu zawsze bardzo wysokie temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *