Brazylia jest krajem położonym w Ameryce Południowej. Stolicą kraju jest Brasilia. Środkową i południową część kraju zajmuje Wyżyna Brazylijska poprzecina licznymi pasmami górskimi. Kolejna kraina geograficzna na obszarze Brazylii to Nizina Amazonki, najmniejszą krainą geograficzną jest Wyżyna Gujańska przecięta pasmem Serra Parima. Najcieplejszym rejonem kraju jest Nizina Amazonki z wilgotnym klimatem równikowym. Najdłuższą rzeką przepływająca przez Brazylię jest Amazonka. 65 % kraju pokrywają lasy tropikalne – zielone płuca nie tylko Brazylii, ale całej kuli ziemskiej. Językiem urzędowym jest język portugalski. Główne miasta poza stolicą to Sao Paulo, Rio de Janeiro, Salvador. Wysoki sezon turystyczny trwa w Brazylii od grudnia do marca, niski od maja do września. W sezonie niskim ceny są niższe niż w sezonie wysokim, jednak na niski sezon część hoteli jest zamykana.

Do miast atrakcyjnych turystycznie należy Rio de Janeiro położone nad brzegami Oceanu Atlantyckiego. Dla krajobrazu miasta bardzo charakterystyczna jest wznosząca się nad wodami zatoki Guanabara Głowa Cukru – wznoszące się nad miastem wzgórze wysokie na 395 m n. p. m. Kolejnym charakterystycznym elementem w krajobrazie Rio de Janeiro jest ustawiony na szczycie wzgórza Corcovado olbrzymi posąg Chrystusa Zbawiciela. Bardzo wielu turystów odwiedza miasto w okresie karnawału. Mimo bardzo wysokich cen w tym okresie i równie wysokiej temperatury w karnawale do miasta ściągają niezliczone tłumy turystów. Równie wielu turystów można spotkać na plażach. Najsłynniejsza z nich to Copacabana. Stolica Brazylii, Brasilia, to miasto bardzo młode, jego budowę rozpoczęto w roku 1955, ukończona w roku 1960. Nie ma więc w nim starych zabytków, ale warto zobaczyć kościół Igreja Nossa Senhora de Fatima czy pałac prezydencki.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Brazylii są wodospady Iguazu położone na granicy z Argentyną. Można tam dotrzeć korzystając z połączeń lotniczych do Posado, skąd w pobliże wodospadów kursują liczne autobusy. Natura utworzyła te zachwycające wodospady w miejscu, w którym rzeka Iguazu wpada do rzeki Parana. W porze deszczowej, która trwa od listopada do marca spada prawie 140 000 m³ wody w ciągu minuty. Okolice wodospadów to park przyrody, można go zwiedzić korzystając ze spływu łodzią. Wodospady można podziwiać także z powietrza, nad wodospadami organizowane są loty helikopterem.

Po Brazylii indywidualnym turystom najwygodniej będzie poruszać się autobusem. Do wyboru mamy autobusy klasy convencional, executivo, leito. Autobusy klasy executivo mają najwyższy standard, te klasy convecional – najniższy. Jeżeli nie zależy nam na uczestnictwie w brazylijskim karnawale to okres od grudnia do lutego jest okresem najmniej korzystnym na wyjazd. W najbardziej popularnych miejscach jest wówczas mnóstwo turystów, a do tego panują trudne do zniesienia przez przybyszy z Europy temperatury. W tych miesiącach temperatura sięga 40 stopni Celsjusza. Jeżeli planujemy wyprawę do Amazonii to najlepszą porą jest październik.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *