W wielu miejscach na różnych kontynentach znajdują się cuda natury. Jednakże słysząc nazwę Kreta każdy kojarz ją z plażą, słońcem, morzem, ale chyba niewielu jadąc tam chce zwiedzać kaniony, które tam są. Wśród kanionów na Krecie znajduje się Kanion Arvi, charakteryzujący się kaskadą ze zjazdem 80 metrowym oraz jaskiniami.

Woda towarzyszy przy wędrówce przez cały kanion. Kanion kusi naciekowymi formami(polew i stalagmity), 80-metrowym zjazdem w strugach wodospadu. Po kilkudziesięciu metrach wychodzi się po środku pomarańczowego gaju. Oprócz tego kanionu Kreta może poszczycić się takimi kanionami jak Ha, Valaha,, Kalami I, Panagia, Portela, Lapathos, Tsoutsouros,Eligas, Kamaraiko, Kavousi.
Kanion Mesosfini posiada dwie duże (70 i 80 metrów)ciekawe kaskady z widokiem na morze, lecz by do nich dotrzeć należy pokonać kamienie I małe zjazdy. Kanion ten kończy się kilkanaście metrów od plaży.

Z kolei kanion Portela jest jednym z dłuższych kanionów na Krecie. Przejście tego kanionu to głównie chodzenie po kamieniach, przedzieranie się przez krzaki lub kroczenie po starym akwedukcie.

Natomiast kanion Kavousi oferuje krótkie, gdyż tylko godzinne przejście. Nie przysparza dużych trudności. Na trasie znajduje się sporo błota.

Następny kanion to Lapathos charakteryzuje końcowym dużym, bo 80-metrowym zjazdem po ścianie.

Kolejne kaniony to Kalami 1 i Kalami 2 (Pelagia), które cechują się przyjemnymi zjazdami, ładnie mytymi ścianami w ciekawej scenerii. Polecany początkującym i chcącym obyć się z aspektami technicznymi zjazdów.

Tymczasem kanion Ha ma być najładniejszym z kanionów. Oferuje takie atrakcje jak optymalna ilość wody (prawie krystalicznie czysta koloru turkusowego), komfortowe zjazdy przy użyciu liny, skoki. Ściany są wymyte przez płynącą tu od setek milionów lat wodę, a skały mienią się kolorami.

Wiele osób potwierdza, że kanion Ha jest najładniejszym z kanionów Krety i wart jest obejrzenia. Ma długość 1,5 km i zachowała się w nim dziewicza natura, a sporo gatunków roślin porastających wąwóz jest pod ochroną. Zamieszkuje go także wiele zwierząt. Wychodząc z kanionu można zobaczyć kaplicę oraz pozostałości dwóch młynów wodnych.
Na Krecie znajdują się również kaniony Mesonas i Havgas, które są przyjemne, oferują ładne zjazdy i przyjemne skały.

Kaniony na Krecie to świetny pomysł dla osób zaczynających z kanioningiem i zarazem zapewniają cudowne widoki, których nikt nie zapomni. Warto wiedzieć, że w przypadku suchego roku, można napotkać braki wody w kanionach co może ograniczyć przyjemność pokonywania trasy. Kaniony robią wrażenie głównie poprzez wysokie zjazdy i malownicze położenie. Warto także zaopatrzyć się w przewodnik, który dokładnie opisuje czas przejścia i trasę.

Kaniony na Krecie zapewniają niezapomniane wrażenia, dlatego też warto je poznać. Przede wszystkim trzeba pamiętać o sprzęcie, czyli pianka, kask, buty, beczka i trochę żelastwa. Natomiast wrażenia po przejściu kanionów Krety to piękne widoki, turkusowa woda, ciekawe przejścia i zjazdy oraz dużo zabawy.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *