Kontynent amerykański skrywa wiele naturalnych tajemnic. Krajobraz tam został ukształtowany niekiedy w zdumiewający sposób. Ciekawa rzeźba terenu połączona z bujną roślinnością i rzadkimi gatunkami zwierząt może zachwycić niejednego. Dopełnieniem tego niesamowitego krajobrazu są góry. W Ameryce zobaczymy wiele ciekawych łańcuchów górskich, szczytów, dolin. A jednym z nich są Góry Skaliste, znane również pod angielską nazwą jako Rocky Mountains.

Góry skaliste znajdują się we wschodniej części kontynentu północnoamerykańskiego, u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Góry te zbudowane są ze skał magmowych, osadowych, wulkanicznych i metamorficznych. Niejeden geolog byłby miło zaskoczony widząc takie ślady przeszłości. A grzebiąc w tych górach można się o niej wiele dowiedzieć.

Ten niesamowity łańcuch górski formował się od okresu trzeciorzędu, a było to ponad sześćdziesiąt milionów lat temu. Wtedy to właśnie uformowały się skały wulkaniczne. Pozostałe uformowały się w innych odstępach czasowych. Przez ten czas wytworzył się piękny górski krajobraz, który dzisiaj zapiera dech piersiach. Z oddali ujrzymy przepiękną Mount Robson. Sięga ona na wysokość 3954 m n.p.m i jest ona najwyższym szczytem Gór Skalistych znajdujących się po stronie Kanady. Góry te znajdują się zarówno zarówno na terytorium Stanów Zjednoczonych, jak również Kanady. A Kanadyjczycy stworzyli w górach ciekawy ośrodek turystyczny cieszący się dużą popularnością. Co więcej utworzony został tam cały szlak turystyczny wiodący przez ciekawe punkty. Piękne krajobrazy, dzikie zwierzęta jak np. łoś – oto jedne z wielu atrakcji tego zakątka świata.

W kanadyjskiej części Gór Skalistych rozciąga się jezioro Moraine. Piękne jezioro otoczone górami mające swoje źródła w lodowcu. Dokładniej znajduje się ono w Parku Narodowym Banff. Można je przepłynąć kajakiem, jezioro jest często odwiedzane przez turystów. Jezioro Moraine jest częstym motywem w reklamach, zestawach tapet, stronie wyszukiwarki Bing oraz innych miejscach. Widok jeziora i okolic jest bardzo ładny.

Na pewno nie raz widzieliście na zdjęciach Kanady pewną górę. Chodzi tutaj o Mount Elbert. Będąca najwyższym szczytem Kolorado, znajdująca się w paśmie Sawatch pnie się na wysokość 4400 m n.p.m. Podobnych atrakcji widokowych w górach skalistych jest znacznie więcej. Na obszarze tych gór znajdziemy piękne scenerie, góry nierzadko pokryte śniegiem, bujną roślinność oraz wiele innych atrakcji.

Na terenie gór skalistych znajduje się również Park Narodowy Gór Skalistych. Znajduje się on w północno-zachodniej części stanu Kolorado. Ten niesamowity park jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Ponadto znajduje się tutaj wiele jezior, lasy, a nawet tundra. Cały park stanowi niesamowitą atrakcję widokową. Zobaczymy tam jezioro Bierstadt, wodospad Ouzelfalls, park morenowy oraz wiele innych ciekawych miejsc stanowiących niemałą atrakcję widokową.

Góry skaliste to niesamowity obszar przecinający dwa państwa na kontynencie północnoamerykańskim – Kanadę i Stany Zjednoczone. Jest to piękny obszar z wieloma lasami, jeziorami, stanowi schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Jeżeli kogoś interesuje geografia Ameryki to z pewnością warto je odwiedzić. Co roku przybywają tam turyści, a okolice te są bardzo ładne. Zobaczymy tam nawet park narodowy. Nie pozostaje tylko wziąć ze sobą aparat lub kamerę – wtedy to będzie widok naprawdę niezapomniany.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *