Wulkany błotne są dosyć rzadkie. Powstają w miejscach gdzie gaz ziemny w swojej wędrówce napotyka źródło wody. Wypiera ją pod dużym ciśnieniem na powierzchnię, powodując powstawanie kraterów wewnątrz których buzuje woda, błoto, gaz, piach. Wulkany tego typu są nie lada atrakcją turystyczną, chociażby dlatego, że w Europie jest ich niewiele.
Najwięcej występuje w Rumunii. Krajobraz jest iście księżycowy, a kratery są różnej wielkości. Podobnego rodzaju twory natury można też znaleźć na Krymie. Wulkany błotne są jednym z elementów przyciągających turystów.
Wulkany błotne są zgoła odmienne niż wulkany lawowe. Te drugie bywają niezwykle niebezpieczne, szczególnie wtedy kiedy są czynne. Wyrzucają z siebie lawę, bomby wulkaniczne, wytworzony materiał piroklastyczny.
Wulkany błotne mogą też powstać w wyniku trzęsienia ziemi,- wody znajdujące się we wnętrzu , na skutek zmian jakie zaszły podczas wstrząsów, są pod ciśnieniem wypychane na powierzchnię.
Są dwa rodzaje wulkanów błotnych: wybuchowe i wylewne. Już sama nazwa wskazuje na różnicę. Wybuchowe, pod dużym ciśnieniem wyrzucają błoto, ił, piach. Wulkany wylewne nie mają tak dużej siły, za to swoją jednostajnością zajmują coraz większy obszar.
W zależności od proporcji wody i gazu wyrzucanego na powierzchnie wulkany mierzą od kilku centymetrów do kilku metrów wysokości. Powstają w ten sposób stożki lub odmiennie jeziora błotne.
Wulkany błotne występują też w parku Yellowstone. Park ten jest pierwszym parkiem założonym na świecie, 1 czerwca 1872 roku. Znajduje się na terenie trzech stanów: Wyoming, Montana, Idaho. Głównym celem była ochrona gorących źródeł. Niezwykła malowniczość Parku Yellowstone jest częścią dziedzictwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Gejzery, gorące źródła wodospady, fumarole i wulkany błotne są częścią Yellowstone. Nazwa parku pochodzi od koloru skały kanionu znajdującego się na terenie parku. Niektórzy naukowcy twierdzą, że istnieje możliwość erupcji wulkanu. Dziesięć kilometrów pod ziemią znajduje się gorąca lawa, która stopniowo podnosi się napierając na ziemię, która nad nią się znajduje.
Amerykańscy turyści potrafią dbać o przyrodę. Nie śmiecą i nie zachowują się głośno. Przy wjeździe do parku należy uiścić opłatę uzależnioną od środka lokomocji jakim będzie się poruszało po parku. Dzieci do lat 16 mają wstęp wolny.
Park jest usytuowany na wulkanicznym płaskowyżu. Niegdyś dochodziło tutaj do wielkich wybuchów. Ponowna erupcja mogłaby zabić miliony amerykanów.
Dwie trzecie lasów w Paku Yellowstone, to lasy iglaste. Żyje tu 67 gatunków ssaków. Jest to jedyne miejsce w USA gdzie przetrwały bizony. Wprowadzono program, który miał spowodować zwiększenie populacji. W roku 1954 żyło już 1500 tych zwierząt.
Jak widać, życie w miejscu gdzie niegdyś doszło do wybuchu jest niezwykle obfite. Flora i fauna parku Yellowstone, niezwykle różnorodna, ukazuje w jaki sposób powinno się traktować naturę. Jesteśmy częścią tej planety i żyjemy jak podróżnicy, turyści, którzy powinni dbać o swój dom.