Kolorado to stan umiejscowiony w niemal w środkowej części Stanów Zjednoczonych, którego granice wytyczono odgórnie, nie posługując się naturalnymi granicami, jakie tworzy krajobraz przyrodniczy. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Kolorado, tę samą nazwę nosi także obecna tu wyżyna. Kolorado słynie przede wszystkim z urzekającej zmiennością form krajobrazowych przyrody. Wschodnie rejony stanu to rozległe prerie, pozostałe odznaczają się terenem wyżynnym lub górzystym, a w części południowo-zachodniej dominują obszary półpustynne. Z tego względu warto pobyt tutaj polecić tym, którzy najlepiej odpoczywają na łonie natury i w aktywnym stylu.

Parki krajobrazowe i narciarskie szaleństwo

W zachodniej części stanu Kolorado wznoszą się Góry Skaliste, które czynią z tego rejonu bardzo atrakcyjny cel turystyczny, niemal o każdej porze roku. Utworzony tu Park Narodowy ma do zaoferowania liczne, malownicze szlaki do wędrówek. Z tych gór bierze początek wiele najdłuższych rzek całej Ameryki: nie tylko rzeka Kolorado, ale także Rio Grande, Arkansas i dopływy Missisipi. Tutejszy krajobraz jest więc bogaty zatem nie tylko w wysokogórskie lasy iglaste i łąki, ale także liczne strumienie i jeziora. Oczywiście amatorzy białego szaleństwa znajdą w Górach Skalistych wymarzone miejsce do szusowania na nartach. Jednym z najbardziej znanych i popularnych tutejszych wyciągów narciarskich to ten zlokalizowany w Aspen. Z kolei Park Narodowy Mesa Verde, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to gratka nie tylko dla miłośników malowniczych pejzaży, ale także osób złaknionych poznawania historycznej przeszłości ziem amerykańskich. Główną atrakcją tego Parku są osady mieszkalne Indian, wykute w zboczu kanionu, datowane na okres między VI a XIV wiekiem. Wizyta tutaj pozwoli zapoznać się z niezwykłą kulturą Indian Północnoamerykańskich również dlatego, że znajdują się tu wciąż wyzyskiwane do pierwotnych celów, miejsca święte, przeznaczone do odprawiania obrzędów kultu. Podobnych wrażeń estetycznych może dostarczyć wizyta w Black Canyon of the Gunnison, który jest objęty ochroną, jako pomnik przyrody. Na obszarze tutejszego parku można z powodzeniem urządzić kemping, podjąć wędrówkę lub rozkoszować się wspinaczką. Odmienny charakter od poprzednich Parków ma Great Sand Dunes, który zachwyca największymi wydmami, jakie można spotkać w całym kraju. Pomimo półpustynnego charakteru, zaplecze turystyczne jest tu bardzo dobrze zorganizowane, istnieje tu wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, wśród których warto wymienić na przykład jazdę konną. To również doskonałe miejsce do spędzenia czasu pod namiotem lub w inny podobny sposób. Wytrwali obserwatorzy zobaczą tu zwierzęta, reprezentujące tak typowe dla Ameryki Północnej gatunki, jak: bizon amerykański, antylopa czy bielik amerykański.

A może pełna wrażeń włóczęga?

Przez Kolorado przebiegają także ważne i rozległe amerykańskie szlaki turystyczne: Continental Divide Trail, wiodący przez kontynentalną granicę rozlewisk Spokojnego i Atlantyckiego oraz Santa Fe Trail, dawny szlak handlowy, wiodący do Meksyku. Fragment tej trasy, pozostający w granicach między innymi stanu Kolorado jest określany jako Narodowa Droga Krajobrazowa. Oba szlaki można pokonywać na różne sposoby, ale z pewnością można polecić je sympatykom pieszych wędrówek. Oczywiście zakres takiej wędrówki to kwestia osobistych preferencji. Wiadomo, że przejście całej Continental Divide Trail zajmuje pół roku. Spragnieni widoku cudów przyrody powinni także odwiedzić Dinosaur National Monument – malowniczy kanion, w którym odkryto pierwszy szkielet dinozaura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *