Jeżeli opuścimy Warszawę i udamy się trochę ponad 100 km w kierunku zachodnim to dotrzemy do dosyć ciekawego miasta, które zwie się Płock. To liczące sto dwadzieścia tysięcy mieszkańców miasto na prawach powiatu położone jest nad Wisłą, w kotlinie Płockiej i Pojezierzu Dobrzyńskim. Miasto to, będące sercem Mazowsza i jednym z najstarszych polskich miast, skrywa niemało ciekawostek. Jedną z nich jest pochodzenie nazwy, która nie wiadomo skąd się wzięła. Istnieje hipoteza, że miasto to miało być swoistym „płotem” przeciwko Litwinom i Prusakom i tym samym miało chronić ziemie młodej jeszcze Rzeczpospolitej. Miasto istnieje około około tysiąca lat, a przez ten czas widziało niejedno.

W tym wiekowym mieście znajdziemy liczne świadectwa jego niesamowitej przeszłości, a wśród nich piękne zabytki, niekiedy bardzo stare. Warto w tym miejscu wymienić Bazylikę katedralną wzniesioną w roku 1144. Niekiedy nawet zobaczymy w niej pozostałości tamtych czasów, na przestrzeni dziejów katedra była przebudowywana. Katedrę tą warto odwiedzić choćby z dwóch powodów – jej architektura oraz to co skrywa. A chodzi tutaj o sarkofag Bolesława Krzywoustego oraz Władysława Hermana.

Jeśli jesteśmy już przy obiektach sakralnych to wspomnijmy o Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Jest to mariawicka katedra całkiem współczesna. Powstała na początku dwudziestego stulecia za sprawą Marii Kozłowskiej. W skład kompleksu wchodzi również klasztor, w którym zasiadają władze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Konstrukcja świątyni i klasztoru przypomina literę E. Oba miejsca są godne odwiedzenia ze względu na piękno architektury. Chodzi tutaj zarówno o elementy znajdujące się na zewnątrz, jak również wewnątrz.

To może czas na rozrywkę. Służy temu parę miejsc. Miejskim deptakiem jest Ulica Tumska. Powstała ona na początku XIX wieku. Na przestrzeni lat ulica ta raz łączyła rynki – Nowy Rynek i Kanoniczny, wcześniej miała prowadzić wprost do wrót katedry po to, aby za jakiś czas stać się główną ulicą handlową w Płocku. Jako, że jest to deptak nie brakuje na niej miejsc, w których można spędzić wolne chwile. Możemy się przejść ulicą i zapomnieć o trudach codzienności przyglądając się pięknym budowlom po obu stronach, zjeść coś i napić się czegoś lub po prostu przysiąść.

Innym miejscem służącym wyłącznie celom rozrywkowym jest Amfiteatr płocki. Miejsce kultury i ciekawych spektakli, które może podziwiać około 3,5 tysiąca osób. Aby wszystkiemu dodać kolorytu amfiteatr ten jest wkomponowany w zbocze skarpy. Całość tworzy niesamowity efekt.

To tylko skrócona lista atrakcji, które czekają w Płocku na spragnionych niesamowitych wrażeń estetycznych i kulturalnych podróżnych. Płock jest miastem odwiedzanym przez turystów. I jak widać na powyższych przykładach jest co zwiedzać w Płocku. I można tutaj dość przyjemnie spędzić wolny czas. Możemy również sami zabawić się w odkrywców i pozwiedzać Płock na własną rękę. Oczywiście możemy sięgnąć po informator turystyczny, ale możemy również samemu pozwiedzać. Zwłaszcza, że jak widać na powyższych przykładach jest co zwiedzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *