Wschodnia Republika Urugwaju położona jest nad Oceanem Atlantyckim, w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. Powierzchnia Urugwaju wynosi 177,4 tys km kwadratowych, miastem stołecznym jest Montevideo. Obowiązującą walutą jest peso urugwajskie, a językiem urzędowym język hiszpański. Urugwaj to kraj w zasadzie nizinny ze stepową roślinnością trawiasto-krzewiastą (pampa) lub trawiastą.

Stolica Urugwaju, Montevideo, została założona w pierwszej połowie XVIII wieku. Funkcję stolicy miasto pełni od roku 1828. Panoramę miasta można podziwiać ze wzgórza Cerro de Montevideo. Historycznym centrum miasta jest Ciudad Vieja, czyli po polsku Stare Miasto. Do czasów nam współczesnych zachowało się niewiele oryginalnych budowli, większość z nich poddano przebudowie. Najciekawsze, które się oparły przebudowie to między innymi zbudowany w połowie XIX wieku teatr Solis. Z tego samego okresu pochodzi La Puerta de la Ciudadela. Centralnym punktem miasta jest Plac Niepodległości. Najcenniejszym zabytkiem jest zbudowana w XVII wieku rezydencja Esteveza. Miejscem, które chętnie odwiedzają turyści jest Mercado del Puerto. Jest to pochodząca z XIX wieku hala targowa, w której dzisiaj mieści się wiele sklepów oferujących wyroby tradycyjnego rzemiosła, liczne kawiarnie i restauracje. Bardzo interesującym miastem na mapie turystycznej Urugwaju jest Colonia del Sacramento. Miasteczko to leży na należącym do Urugwaju wybrzeżu rzeki La Plata. Historia tego miasta sięga końca XVII wieku. Założycielami miasta byli Portugalczycy. Do dnia dzisiejszego udało się w nim zachować jego historyczną zabudowę. Od 1995 roku historyczne centrum Colonia del Sacramento znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Najstarszym budynkiem jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny zbudowany w roku 1680.

Najsłynniejszym kurortem wypoczynkowym w Urugwaju jest Punta del Este. Punta del Este leży w południowej części kraju na niewielkim półwyspie, który wrzyna się w wody Oceanu Atlantyckiego. Sam półwysep nosi taką samą nazwę, jak kurort i stanowi część riwiery urugwajskiej. Punta del Este szczyci się przede wszystkim pięknymi piaszczystymi plażami. Najbardziej znana to La Barra.

Turyści z Polski, którzy chcą spędzić w Urugwaju 3 miesiące nie muszą posiadać wizy. Granicę przekracza się na podstawie paszportu. Przed wyjazdem nie trzeba poddawać się żadnym szczepieniom ochronnym. W całym kraju jest doskonale rozwinięta sieć hotelowa i gastronomiczna. Urugwaj jest krajem bezpiecznym dla turystów, jedynie w wysokim sezonie turystycznym, czyli od grudnia do lutego zagraniczni turyści są często narażeni na różnego rodzaju kradzieże. Nad bezpieczeństwem turystów w większości miejscowości turystycznych czuwa Policia Turistica. W godzinach wieczornych i nocnych raczej nie warto odwiedzać portowej dzielnicy w stolicy kraju, Montevideo. Wyjeżdżając do regionów Urugwaju położonych na północy raczej nie porozumiemy się po angielsku. Pamiętajmy, że w hotelach i restauracjach należy zostawić napiwek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *