Ludzie pokochali bieganie. Jest to najprostsza i najtańsza forma aktywnego spędzania czasu. Nic więc dziwnego, że w Polsce organizuje się coraz większą liczbę biegów, półmaratonów oraz maratonów. Jednym z przykładów może być poznański maraton, na który co roku zjeżdżają tysiące biegaczy. Udziału w maratonie nie może wziąć każdy. Trzeba się do niego odpowiednio wcześniej przygotować.

Poznański maraton, tak jak każdy inny liczy sobie dystans 42 kilometrów i 195 metrów. Historia maratonu jest bardzo długa. Bieg odbywał się już w starożytności. Jednak w takie formie, w której mamy z nim do czynienia w chwili obecnej istnieje od 1987 roku. Właśnie wtedy odbył się pierwszy najstarszy maraton nowożytny. Zorganizowano go w Bostonie. Poznański maraton trzeba pokonać w czasie nie dłuższym niż pięć lub sześć godzin. Jest to limit czasowy, który dotyczy wszystkich maratończyków. Każda osoba, która w tym czasie ukończy bieg może liczyć na to, że otrzyma pamiątkowy medal. Oczywiście na zwycięzców czekają wysokie nagrody pieniężne. Maratony organizowane są na całym świecie. Lubią także ekstremalne biegi, które organizowane są na przykład na pustyniach czy też na biegunach. W Polsce jednymi z największych maratonów są bez wątpienia maraton w Warszawie oraz poznański maraton. Ten ostatni ma przede wszystkim na celu promocję biegania jako najprostszej formy rekreacji. Oczywiście chodzi tutaj także o promocję Poznania.

Najbliższy poznański maraton odbędzie się 11 października 2015 roku. Biegacze przebiegną ulicami miasta. Meta będzie znajdowała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zawodnicy na trasie biegu mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną. Na trasie będą również znajdowały się punkty odżywiania. Będą one znajdowały się co pięć kilometrów. Oczywiście nie zabraknie również punktów kontrolnych pomiaru czasu. Poznański maraton ustalił limit czasu do sześciu godzin. Zawodnicy będą klasyfikowani w kilku kategoriach. Oczywiście podstawową klasyfikacją, jaką wprowadza poznański maraton jest klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn. Zarówno kobiety jak i mężczyźni będą klasyfikowani według wieku. Oprócz tego wybierana będzie najlepsza poznanianka, najlepszy poznaniak, najstarszy uczestnik. Będzie również klasyfikacja generalna zawodników poruszających się na wózkach. Poznański maraton wprowadza także zniżki dla zawodników na wózkach. Nie muszą oni w ogóle płacić opłaty startowej. Osoby, które ukończyły 60. rok życia mają prawo do 50 procentowej zniżki. Poznański maraton ustalił również limit zawodników. W regulaminie znajdziemy informację o tym, że nie może to być więcej niż 10 tysięcy osób. Uczestnicy maratonu muszą zdawać sobie sprawę z tego, że zwycięzcy pierwszych, drugich, trzecich i czwartych miejsc zostaną poddani kontroli antydopingowej. Każdy zawodnik jest także zobowiązany do tego, aby potwierdzić swój stan zdrowia. Musi również podpisać oświadczenie o tym, że bierze udział w biegu na własną odpowiedzialność. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bieg maratoński to naprawdę bardzo duży wysiłek fizyczny. Osoby, które mają problemy zdrowotne i cierpią na jakieś przewlekłe choroby nie powinny w nim startować.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *