Zabytki w Poznaniu są dość ważną rzeczą jeśli chodzi o samo miasto, ale nie należy zapominać także o licznej zieleni okrywające miasto. Na szczególną uwagę warto zwrócić nie tylko na liczne lasy okrywające granice Poznania, ale także parki krajobrazowe. Takim miejscem jest właśnie park Cytadela.

Nie zawsze funkcjonował pod nazwą Cytadela, wcześniej mieliśmy do czynienia z Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Dopiero w roku 1992 nazwa została zmieniona na park Cytadela a ponad 10 lat później został pomnikiem historii. Od centrum miasta prowadzą schody, gdzie na szczycie jest umiejscowiony pomnik Bohaterów. Za czasów PRL-u pomnik zdobiła jeszcze czerwona gwiazdka, ale została ona usunięta w 1989 roku. Park także posiada swoją własną historię, którą jak najbardziej należałoby przytoczyć.
Na terenie parku znajdował się kiedyś fort Winiary, który stanowił element twierdzy pruskiej. W tamtych czasach Poznań został przekształcone we władze zaborcze stanowiący obszar ponad 100 ha. Jak Przystało na Poznań Cytadela została zniszczona podczas II wojny światowej. Na południowym stoku został zorganizowany cmentarz żołnierzy radzieckich. Aby upamiętnić ofiary, które zginęły podczas II wojny światowej postanowiono teren przekształcić w Park-Pomnik.


Na terenie parku Cytadela są zlokalizowane dwa obiekty muzealne. Jest to Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Atrakcją bez wątpienia jest fakt, że możemy tam znaleźć chociażby tor saneczkowy. Na terenie Polski brakuje często bowiem takich torów a park dysponuje takimi miejscami. Kolejną zaletą jest umiejscowienie kilku ogrodów tematycznych. Ogrody stanowią pozostałości po teatrze letnim. Spacerując po parku z pewnością możemy zauważyć liczne rzeźby, które zdobią cały park.


Warto wspomnieć, że park to także miejsce organizacji niektórych imprez. Największą do tej pory było świętowanie 750-lecia miasta. Zorganizowano festyn podczas którego Staż Pożarna przypominała młodzieży przepisy bezpiecznego zachowania się w chwili zagrożenia. Zwłaszcza w tym trudnym czasie podczas wakacji, kiedy to młodzież zapomina o przepisach, skutkiem czego są liczne utonięcia. Jednak przytoczenie przepisów to nie wszystko. Nie zabrakło także pokazu Ratownictwa Medycznego obrazującego jak zachować się w przypadku zagrożenia i udzielić pierwszej pomocy.
Pokaz uwiecznił także prezentację sprzętu gaśniczego czy też zawody kolarzy o Puchar Thule. Warto też podkreślić, że w pobliżu Dzwonu pokoju odbywają się co jakiś czas misteria pasyjne.


Dziś park stanowi ulubione miejsce spacerów poznaniaków. Park oferuje dużo możliwości, przede wszystkim dla pieszych wędrówek, ale nie tylko. Park Cytadela to także miejsce dla amatorów rolek czy też rowerów. Dziś już nie kojarzy się w miejscem, w którym rozegrała się tragedia i zostało zniszczone jak podczas II wojny światowej. Cytadela to miejsce przede wszystkim rekreacyjne i wypoczynkowe. Jednak nie tak łatwo wymazać myśli, które krążą w ogół tego parku. Zaletą jest tylko to, że najmłodsi nie znają historii tego parku.
Czasami lepiej zapomnieć o złych rzeczach i się odprężyć. Takim właśnie miejscem do zebrania myśli jest park Cytadela. Warto wyrzucić złe wspomnienia i skupić się na tym, co dla nas najważniejsze.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *